dünden bugüne devlet tiyatroları
0
(0)

Türkiye’de “tiyatro” dendiğinde ilk akla gelen, geçmişte olduğu gibi bugün de Devlet Tiyatroları oluyor. Bu köklü kurum kurulduğu günden bu yana sadece yurt içinde değil yurt dışında da düzenlediği ve katıldığı sayısız turne ve festivallerle tüm yurda tiyatroyu tanıtmaya devam ediyor.

Günümüzde 23 il 59 sahnede oyunlarını izleyicisiyle buluşturmaya devam eden kurumun başarısını net bir şekilde ortaya koymak için ise, her sezon 1 milyon 500 binden fazla izleyiciye ulaşmayı başarıyor olduğunu söylememiz yeterli olacaktır sanırız.

16 Haziran 1949 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’ na bağlı olarak “Devlet Tiyatro ve Operası” adıyla kurulan Devlet Tiyatroları, kuruluşundan 16 yıl sonra Bakanlık bünyesinde oluşturulan Kültür Müsteşarlığı’ na bağlı olarak faaliyetlerini sürdürdü. Devlet Opera ve Balesi, 1966 yılında Devlet Tiyatroları bünyesinden ayrılarak faaliyetlerine aralıksız devam etti.

Devlet Tiyatroları ise 1971 yılında Kültür Bakanlığı’ na devredildi; ancak aynı yılın sonunda Kültür Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı’ na müsteşarlık olarak bağlanınca yine MEB bünyesinde faaliyetlerini sürdürdü. Takvimler 7 Haziran 1972 tarihini gösterdiğinde bu defa Milli Eğitim Bakanlığı, Başbakanlığa bağlanınca da Başbakanlık bünyesinde çalışmalarına başladı.

Devlet Tiyatroları 1974 yılında Kültür Bakanlığı’ na yeniden bağlandı. 29 Nisan 2003 tarihinde Kültür Bakanlığı ile Turizm Bakanlığı birleşti ve kurum bu gelişme ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdürdü.

Devlet Tiyatroları Neden Kuruldu?

Türk toplumunun eğitimine katkıda bulunmak amacını da taşıyan Devlet Tiyatroları, Türkçe diline ve Türk kültürüne olumlu bir katkıda bulunma amacını taşıyor. Türkçeyi topluma en güzel şekilde kullanarak tanıtmak ise uzun yıllar öncelikli amaçları arasında yer aldı.

Elbette Türk kültürünü beslemek ve en temel değerler üzerine toplumun en doğru yargılara varmasını sağlamak da amaçları arasında yer alıyor. Bununla birlikte estetik ve sanat duygusunu geliştirmek, “Türk Tiyatrosu” nu yurt dışında tanıtmak bu hedeflerden bir diğeri.

Sahneye Konulan İlk Tiyatro Oyununun Adı Neydi?

Devlet Tiyatroları’nın ilk oyunu 1 Ekim 1949 tarihinde izleyicisi ile Küçük Tiyatro’ da buluşan ve Cevat Fehmi Başkut’ un kaleme aldığı “Küçük Şehir” adlı oyundur. Aynı saatlerde Büyük Tiyatro’ da da Johann Wolfgog Von Goethe tarafından kaleme alınan “Faust” adlı oyun da izleyicisi ile buluştu.

 

Dünden bugüne hepimizin sevgilisi olan kurumun resmi internet sitesi için: http://www.devtiyatro.gov.tr/

Bu etkinliği tavsiye eder misiniz?

Puan vermek için yıldıza dokunun

Ortalama puan 0 / 5. Oy Sayısı: 0

Hiç puan verilmemiş, ilk puan veren sen ol!

Arkadaşlarınla Paylaş: