Kırmızı Başlıklı Kız
5
(1)

Kırmızı Başlıklı Kız

Kırmızı Başlıklı Kız oyunu, 26 Ekim’de Barış Manço Kültür Merkezi’ nde sizlerle.

Oyunun Konusu: Doğa ve Rüzgar adlı iki kardeş büyükannelerinin evine misafir olurlar. Gece uyumak üzere odalarına çekilirler fakat ikisini de uyku tutmaz.

Canı sıkılan Rüzgar, Doğa’ dan Kırmızı Başlıklı Kız masalını anlatmasını ister. Doğa başta çok istekli olmasa da masalı anlatmaya başlar. Masal ilerledikçe, odadaki eşyalar ve gardıroptaki giysiler hayal güçlerini tetikler.

Böylece masal ile gerçek birbirine karışır ve iki kardeş, karanlık ormanda yollarını aramaya başlar.

Olay Dizisi: İki kardeş, büyükannelerinin evinde kendilerine ayrılan odada uyumaya çalışmaktadırlar. Doğa uyumak üzeredir fakat Rüzgar’ ı bir türlü uyku tutmamaktadır.

Gözü gardıroba takılır ve korkmaya başlar. Doğa’ ya gardırobun ne kadar korkunç olduğunu anlatmaya çalışır ve ablasının da uykusunu kaçırır.

Doğa, Rüzgar’ ın gevezeliğinden kurtulmak için kalkar ve gardırobu açar. Gardıropta büyükannelerinin eski kıyafetleri vardır.

Kıyafetler arasında kürk bir manto bulur ve onunla Rüzgar’ ı korkutur ve tekrar yatağa yatar. Fakat bu kez o da uyuyamaz çünkü karnı acıkmıştır. Rüzgar, Doğa’nın uykusunun kaçmasını fırsat bilerek ondan Kırmızı Başlıklı Kız masalını anlatmasını ister.

Doğa her ne kadar başta reddetsede bir şarkı eşliğinde masalı anlatmaya başlar. Rüzgar şarkı devam ettikçe masaldaki kurttan korkmaya başlar ve Doğa’nın durmasını ister.

Uyumaya çalışır fakat uyuyamaz. Artık ikisinin de hiç uykusu yoktur. Birden Doğa’ nın aklına büyükannelerinin kahvaltı için pişirdiği çörekler gelir.

Doğa, Büyükannesinin yatıp yatmadığını kontrol etmek için kapıyı dinler. Televizyonun sesini duyunca yatmadığını anlar. Çörekleri aklından çıkarmak için masalı anlatmaya döner.

Dolaptan kırmızı bir pelerin çıkarır ve Rüzgar’ a giydirmeye çalışır. Rüzgar başta her ne kadar dirense de pelerini giyer ve Kırmızı Başlıklı Kız gibi davranmaya başlar.

Doğa, Oduncu’ dan bahsederken Rüzgar heyecanlanır ve onu
canlandırmak ister. O andan itibaren Oduncu ve Kırmızı Başlıklı Kız’ ı Rüzgar, Büyükanne, Anne ve Kurt’ u Doğa canlandırmaktadır.

Yapım Yılı : 2019 – 2020 tiyatro sezonu
Perde : Tek perde
Süre : 55 dakika
Yaş Grubu : +5 yaş

Yazan: Grimm Kardeşler
Yöneten: Emre Karaoğlu
Oyunlaştıran: Deniz Yılmaz
Müzik: Emre Bayar
Dekor: Aslan Yılmaz
Kostüm: Buket Engin
Afiş Tasarım: Galip Aksular
Fotoğraf: Bahadırhan Erkoç
Ses – Işık: Erkan Kaledibi
Yapımcı: Filiz Senger
Oyuncular: Deniz Yılmaz – Emre Karaoğlu

 

 

Barış Manço Kültür Merkezi

Caferağa Mah. Moda Cad. Nail Bey Sok.

KADIKÖY / İstanbul

 

Bilet almak için tıklayınız

 

Bu etkinliği tavsiye eder misiniz?

Puan vermek için yıldıza dokunun

Ortalama puan 5 / 5. Oy Sayısı: 1

Hiç puan verilmemiş, ilk puan veren sen ol!

Arkadaşlarınla Paylaş: